GMT04X7R472K50NT10
DigiKey Part Number
4713-GMT04X7R472K50NT10TR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMT04X7R472K50NT10CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMT04X7R472K50NT10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMT04X7R472K50NT10
Description
CAP0402 X7R 4700PF 10% 50V AEC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)