RFPR1005J50R0S018P9
DigiKey Part Number
4506-RFPR1005J50R0S018P9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFPR1005J50R0S018P9
Description
RF RES 50 OHM DC-6GHZ 18W 5%
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±5% 18W Chip Resistor 1005 (2512 Metric) RF, High Frequency Thick Film
Category
Features
RF, High Frequency
Mfr
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
1005 (2512 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)