6N138-020E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Similar
LITEON
In Stock: 1 402
Datasheet
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
Optoisolator Darlington with Base Output 5000Vrms 1 Channel 8-DIP
6N138-020E
DigiKey Part Number
6N138-020E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6N138-020E
Description
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
6N138-020E Models
Category
Output Type
Darlington with Base
Manufacturer
Broadcom Limited
Voltage - Output (Max)
7V
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
60mA
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.4V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
20 mA
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Transfer Ratio (Min)
300% @ 1.6mA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
2600% @ 1.6mA
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)