SRR1260-680M
DigiKey Part Number
SRR1260-680MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1260-680MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1260-680MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260-680M
Description
FIXED IND 68UH 2.1A 110 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.1 A 110mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1260-680M Models
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Q @ Freq
22 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
7.43MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A