SRR1005-470Y
DigiKey Part Number
118-SRR1005-470YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1005-470YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1005-470YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1005-470Y
Description
FIXED IND 47UH 1A 190 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 190mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1005-470Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Series
Q @ Freq
35 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
12MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.3A