SRN4018-470M
DigiKey Part Number
SRN4018-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRN4018-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRN4018-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRN4018-470M
Description
FIXED IND 47UH 600MA 780 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 780mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRN4018-470M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
780mOhm Max
Series
Q @ Freq
11 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
10MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
620mA