RSN-1-100B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-RSN-1-100B-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RSN-1-100B |
Description | RES CHAS MNT 100 MOHM 0.1% |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 mOhms ±0.1% Metal Element Chassis Mount Resistor |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient ±15ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature 30°C ~ 70°C |
Series | Features Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety |
Packaging Box | Mounting Feature Flanges |
Part Status Active | Size / Dimension 6.000" L x 1.250" W (152.40mm x 31.75mm) |
Resistance 100 mOhms | Height - Seated (Max) 1.380" (35.05mm) |
Tolerance ±0.1% | Package / Case Rectangular Case |