PDB182-K425K-103A
PDB182-K425K-103A
PDB182-K425K-103A
DigiKey Part Number
PDB182-K425K-103A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB182-K425K-103A
Description
POT 10K OHM 0.06W CARBON LOG
Detailed Description
10k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.06W PC Pins
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.06W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)