PDB181-E415K-105A2
PDB181-E415K-105A2
PDB181-E415K-105A2
DigiKey Part Number
118-PDB181-E415K-105A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB181-E415K-105A2
Description
POT 1M OHM 1/10W CARBON LOG
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1M Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.1W, 1/10W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Carbon
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
1M
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)