3314J-1-502E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3314J-1-502E |
Description | TRIMMER 5K OHM 0.25W J LEAD TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 3314J-1-502E Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Bourns Inc. | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 5 kOhms | Termination Style J Lead |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Size / Dimension Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm) |
Tolerance ±20% | Base Product Number |