3296W-1-503LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 5 240
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 615
Datasheet
Nidec Components
In Stock: 3 287
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3296W-1-503LF
DigiKey Part Number
3296W-503LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-503LF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3296W-1-503LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%