3266X-1-204LF
DigiKey Part Number
3266X-204LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3266X-1-204LF
Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3266X-1-204LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
200 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%