3266W-1-504LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3266W-504LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3266W-1-504LF |
Description | TRIMMER 500KOHM 0.25W PC PIN TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 3266W-1-504LF Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Bourns Inc. | Number of Turns 12.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tube | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Resistance 500 kOhms | Termination Style PC Pins |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm) |
Tolerance ±10% | Base Product Number |