DHP1-3-S12-M
DigiKey Part Number
179-DHP1-3-S12-M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHP1-3-S12-M
Description
DC-DC ISOLATED, 1 W, 2.97~3.63 V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 2.97V - 3.63V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DHP1-3-S12-M Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
82.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
2.97V
Size / Dimension
0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Voltage - Input (Max)
3.63V
Approval Agency
cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
84mA