0ZCG0030FF2C
DigiKey Part Number
5923-0ZCG0030FF2CTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCG0030FF2CCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCG0030FF2CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCG0030FF2C
Description
PTC RESET FUSE 30V 300MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 300 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZCG0030FF2C Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
200 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.75 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
30V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
300 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
600 mA
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Max
40 A