K30LYXXPPB2Q
DigiKey Part Number
2170-K30LYXXPPB2Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K30LYXXPPB2Q
Description
K30L SERIES EZ-LIGHT: 1-COLOR IN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
30 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Domed
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Box
Illumination Type, Color
LED, Yellow
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
30 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Connector
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
150mA (DC)