LT3970EMS-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3970EMS-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT3970EMS-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT3970EMS-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3970EMS-3.3#TRPBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 350MA 10MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 350mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
EDA/CAD Models
LT3970EMS-3.3#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.25MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
10-MSOP
Voltage - Input (Min)
4.2V