LT3032EDE-15#PBF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 505-LT3032EDE-15#PBF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT3032EDE-15#PBF |
Description | IC REG LINEAR 15V 150MA 14-DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive and Negative Fixed 2 Output 150mA, 150mA 14-DFN (4x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT3032EDE-15#PBF Models |
Category | Current - Output |
Mfr | PSRR 68dB (120Hz), 54dB (120Hz) |
Packaging Tube | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 2 | Package / Case 14-PowerWFDFN |
Voltage - Input (Max) ±20V | Supplier Device Package 14-DFN (4x3) |
Voltage - Output (Min/Fixed) ±15V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 150mA (Typ), 0.3V @ 150mA (Typ) |