LT1764AEQ-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT1764AEQ-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT1764AEQ-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT1764AEQ-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1764AEQ-3.3#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A DDPAK-5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A DDPAK-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1764AEQ-3.3#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
63dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
DDPAK-5
Voltage Dropout (Max)
0.66V @ 3A