LB Q99G.01-P1R1-35-1-5-R18
DigiKey Part Number
475-LBQ99G.01-P1R1-35-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LBQ99G.01-P1R1-35-1CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LBQ99G.01-P1R1-35-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB Q99G.01-P1R1-35-1-5-R18
Description
LED BLUE CLEAR 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 2.85V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.85V
Mfr
Current - Test
5mA
Series
Viewing Angle
140°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
466nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.75mm
Lens Size
1.10mm x 0.80mm