PT15LV02-254A2020-S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1993-PT15LV02-254A2020-S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PT15LV02-254A2020-S |
Description | TRIMMER 250KOHM 0.25W PC PIN TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 250 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
Category | Tolerance ±20% |
Resistance 250 kOhms | Termination Style PC Pins |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm) |