PT10LV10-501A2020-S
DigiKey Part Number
1993-1121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT10LV10-501A2020-S
Description
TRIMMER 500 OHM 0.15W PC PIN TOP
Detailed Description
500 Ohms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%