DC37S064HTLF
DC37S064HTLF
DC37S064HTLF
DigiKey Part Number
609-5901-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC37S064HTLF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Natural
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C