L717SDC37P1ACH3RC309 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 157
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 26
In Stock: 0
In Stock: 49
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
L717SDC37P1ACH3RC309
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L717SDC37P1ACH3RC309
DigiKey Part Number
L717SDC37P1ACH3RC309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717SDC37P1ACH3RC309
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
EDA/CAD Models
L717SDC37P1ACH3RC309 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Voltage Rating
250V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Brass
Flange Feature
Board Side (M3)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C