69155-026LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 61
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 82
Datasheet
Image for 69155-026LF is not available
69155-026LF
DigiKey Part Number
69155-026LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
69155-026LF
Description
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.105" (2.67mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.331" (8.40mm)
Connector Type
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Blue
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A