61083-141402LF
DigiKey Part Number
609-1707-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1707-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61083-141402LF
Description
CONN PLUG 140POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
61083-141402LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
5mm, 9mm, 13mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.185" (4.70mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)