Image for VM0755030000G is not available
VM0755030000G
DigiKey Part Number
VM0755030000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VM0755030000G
Description
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - mm²
0.34-2.5mm²
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
7
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
7
Screw Size
M2.5
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper
Termination Style
Screw - Pressure Clip
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.587" (14.91mm)
Current - UL
20 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V