Image for V51951530000G is not available
V51951530000G
DigiKey Part Number
V51951530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V51951530000G
Description
TERM BLOCK RCPT 19POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Terminal Block Receptacle, Male Pins 0.200" (5.08mm) DIN Rail
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-30 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Color
Green
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Contact Mating Finish
Tin
Part Status
Active
Features
Mating Flange
Type
Receptacle, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
19
Screw Size
M3
Positions Per Level
19
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6-7mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Brass
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
DIN Rail
Insulation Height
0.709" (18.00mm)
Current - UL
12 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V