DKA202N3 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 235-1573-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DKA202N3 |
Description | THERMISTOR NTC 2KOHM 3540K DO35 |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | NTC Thermistor 2k DO-204AH, DO-35, Axial |
Datasheet | Datasheet |
Category | B Value Tolerance ±1% |
Manufacturer Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) | B25/85 3540K |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 250°C |
Packaging Bulk | Length - Lead Wire 1.06" (27.00mm) |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Resistance in Ohms @ 25°C 2k | Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial |
Resistance Tolerance ±3% | Base Product Number |