SH150T-0.20-118 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
118 µH Unshielded Toroidal Inductor 200 mA 1.8Ohm Radial, Horizontal - Corner Terminals
SH150T-0.20-118
DigiKey Part Number
TE2183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH150T-0.20-118
Description
FIXED IND 118UH 200MA 1.8 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.8Ohm
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Horizontal - Corner Terminals
Inductance
Size / Dimension
0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)