ALEV200-F
DigiKey Part Number
2040-ALEV200-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALEV200-F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 500A 72V
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 500 A 72VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
57 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
12 ms
Coil Voltage
72VDC
Coil Current
200 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
14.4W
Contact Rating (Current)
500 A
Coil Resistance
357Ohms
Switching Voltage
900VDC - Max