AOTF190A60L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 978
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 990
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 530
In Stock: 0
IXYS
In Stock: 291
Vishay Siliconix
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 867
STMicroelectronics
In Stock: 875
In Stock: 863
In Stock: 922
In Stock: 51
N-Channel 600 V 20A (Tc) 32W (Tc) Through Hole TO-220F
AOTF190A60L
DigiKey Part Number
785-1789-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTF190A60L
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO220F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.6V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
34 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1935 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
32W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 7.6A, 10V