C16-40.000-8-1015-R
DigiKey Part Number
3997-C16-40.000-8-1015-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C16-40.000-8-1015-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C16-40.000-8-1015-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C16-40.000-8-1015-R
Description
XTAL 1612 40MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C16-40.000-8-1015-R Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)